Prevencija visokog krvnog pritiska
Prevencija visokog krvnog pritiska je moguća promenom životnih navika kao što su: navike u ishrani, smanjeni unos soli na dnevnom nivou, fizička aktivnost, smanjenje telesne težine, prestanak pušenja, ograničenje unosa alkoholnih pića i svakodnevna samokontrola. Visok krvni pritisak (ili hipertenzija) je vrlo ozbiljno stanje koje može dovesti do niza drugih komplikacija kao što su: srčana oboljenja, oboljenja bubrega i moždani udar.
Ishrana i kontrola telesne težine

Istraživanja pokazuju da navike u svakodnevnoj ishrani osim na opšte zdravstveno stanje, utiču i na vrednosti krvnog pritiska. Potrudite se da svakodnevno unesete više porcija voća i povrća, izbegavajte zasićene i trans masti. Takođe, uvrstite u svoju ishranu namirnice bogate magnezijumom, kalijumom i kalcijumom – ključnim mineralima za sniženje krvnog pritiska.
Smanjite unos soli

Ishrana sa povišenim unosom soli i manjkom magnezijuma povećava krvni pritisak. Većina soli koje unosimo uglavnom dolazi od prerađene i brze hrane. Potrebno je smanjiti unos soli na manje od 5g/dnevno, odnosno manje od 1 kafene kašičice – po preporuci SZO.
Redovna fizička aktivnost

Za prirodno snižavanje krvnog pritiska preporučuje se fizička aktivnost u trajanju od 40 min, 3-4 puta nedeljno. Povećana fizička aktivnost ne mora nužno da podrazumeva trčanje ili odlazak u teretanu. To mogu da budu i svakodnevne aktivnosti kao što je: šetnja do posla i u povratku, korišćenje stepenica umesto lifta, vožnja bicikla ili učestvovanje u timskim sportovima.
Prestanak pušenja

Pušenje i izlaganje duvanskom dimu povećava krvni pritisak i u isto vreme povećava rizik za nastanak srčanog i moždanog udara. U potpunosti prestanite sa pušenjem. Konsultujte vašeg lekara koji vam može pomoći u iznalaženju načina za prestanak ove navike štetne po zdravlje.
Upotreba alkohola

Ograničite upotrebu i konzumiranje alkoholnih pića. Preveliki unos alkohola dovodi do povišenog krvnog pritiska.
Samokontrola i merenje krvnog pritiska

Svakodnevno merite krvni pritisak, ujutru i uveče, po mogućstvu u isto vreme. Uvek merite krvni pritisak pre jela, pića, pušenja (u slučaju da ste pušač) i uzimanja lekova. Koristite aparate za pritisak koji su klinički validirani i laki za upotrebu.
Doslednost u terapiji

Ukoliko Vam je već propisana terapija za snižavanje krvnog pritiska, vrlo je važno da ostanete dosledni u primeni terapije. Takođe, pratite savete i smernice svog lekara i ne preskačite redovne kontrolne preglede.